01_1000x 667 (5)

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan’ın himayelerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan ve Bakanlığın vizyon projeleri arasında yer alan “Sıfır Atık Projesi” kapsamında hazırladığı sıfır atık yönetim sitemi ile sorumluluklarını yerine getirmeye çalışan Amasya Üniversitesi Suluova Meslek Yüksekokulu Temel Seviye “Sıfır Atık Yetki Belgesi” almaya hak kazandı.

Gerçekleştirilen Toplantıya Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Kürkçü, Sıfır Atık Komisyon Başkanı Çetin Alpaslan, Suluova Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Murat Karavin, Müdür Yardımcıları Öğr. Gör. Dr. Veli Çeliktaş, Öğr. Gör. Aynur Canaydın ile idari personeller katıldı. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Kürkçü ile Sıfır Atık Komisyon Başkanı Çetin Alpaslan, Suluova Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Murat Karavin’e Temel Seviye Sıfır Atık Yetki Belgesini teslim etti.

Bu projenin içinde olmaktan duydukları memnuniyeti dile getiren Suluova Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Murat Karavin konuşmasında “Çevre kirliliğinin önlenmesi, atık oluşumunun azaltılması, gelecek nesillere daha temiz ve daha yaşanabilir bir çevre bırakılması ve ekonomiye katma değer sağlanması amacıyla başlatılan Sıfır Atık Projesi kapsamında Amasya Üniversitesi Suluova Meslek Yüksekokulu’nun ‘Sıfır Atık Belgesi’ almaya hak kazandığını” söyledi.

Sıfır Atık Komisyon Başkanı Çetin Alpaslan konuşmasında “Sıfır Atık, atık oluşumunun önlenmesi ya da azaltılması, atık oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesidir. Bizler geçmişin emanetini geleceğe taşımak ve sürdürülebilir üniversite yaşamını sağlamak, teknolojik israfı önlemek için sıfır atık projesine önem veriyoruz” dedi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Kürkçü ise “Daha yeşil, daha temiz bir dünya için, israfı önlemek, kaynakları daha verimli kullanmak, atık miktarını azaltmak ve atıkları geri kazanmak, yarınlara temiz bir dünya bırakmak için çalışıyoruz. Bu hedef doğrultusunda üniversite yerleşkelerinin tamamında çalışmalar devam edecek” dedi.