01_850x 567 (1)

 

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan’ın himayelerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan ve Bakanlığın vizyon projeleri arasında yer alan “Sıfır Atık Projesi” kapsamında hazırladığı sıfır atık yönetim sitemi ile sorumluluklarını yerine getirmeye çalışan Amasya Üniversitesi Teknik Bilimler MYO Temel Seviye “Sıfır Atık Belgesi” almaya hak kazandı.

Gerçekleştirilen Toplantıya Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Kürkçü, Sıfır Atık Komisyon Başkanı Çetin Alpaslan, Teknik Bilimler MYO Müdürü Prof. Dr. Ergül Türkmen, Müdür Yardımcıları Dr. Öğr. Üyesi Hasan Hüseyin Öktem, Öğr. Gör. Fatih Yolcu ile idari personeller katıldı. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Kürkçü ile Sıfır Atık Komisyon Başkanı Çetin Alpaslan, Teknik Bilimler MYO Müdürü Prof. Dr. Ergül Türkmen’e Temel Seviye Sıfır Atık Belgesini teslim etti.

Teknik Bilimler MYO Müdürü Prof. Dr. Ergül Türkmen konuşmasında, “Sıfır Atık Projesi kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenen kriter ve sorumlulukları yerine getiren Teknik Bilimler MYO temel seviye sıfır atık belgesi aldı. Bu belgenin kurumuza kazandırılmasında emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Sıfır Atık Komisyon Başkanı Çetin Alpaslan ise “Üniversite olarak kaynak kullanımının azaltılması, varlıkların doğru yönetimi ve geri dönüşüm konusunda sürdürülebilir politikalar benimsediklerini ve bu doğrultuda ilk andan itibaren hızla çalışmaları sürdürdüklerini" ifade etti.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Kürkçü ise; “Atıkların kontrol altına alınması, gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir ülke bırakılması amacıyla tüm ülke çapında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Sıfır Atık Projesi yürütülmektedir. Sıfır Atık, israfın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, oluşan atığın miktarının azaltılması, etkin toplama sisteminin kurulması ve atıkların geri dönüştürülmesini kapsayan atık önleme yaklaşımı olarak ifade edilmektedir” şeklinde konuştu.